جایزه وب فارسی
شناسایی ارزیابی و تقدیر از سرآمدان فناوری اطلاعات و فضای مجازی
همین حالا ثبت نام کنید
درباره وب فارسی

در ابتدا اینترنت تنها برای بررسی ایمیل استفاده می‌شد اما بعد از گذشت دو سال اولین وبسایت فارسی راه‌اندازی می‌شود و سپس اولین روزنامه ایرانی وارد محیط اینترنت می‌شود. بعد از آن با ورود وبلاگ‌ها به عرصه وب در ایران، فصلی تازه از اینترنت در این کشور گشوده شده و کم کم عنوانی به نام «وب فارسی» پدید می‌آيد.

با ورود فن‌آوری اینترنت در ایران از سال ۱۳۷۲ (1993 میلادی) تا کنون شاهد پیشرفت‌های خارق‌العاده‌ای در این زمینه بوده‌ایم. این فناوری جوان در ایران با بهره‌گیری از فکر جوان جوانان ایران روز به روز قدم به پیشرفت گذاشت و به مرور زمان وبسایت‌ها، پرتال ها و کسب و کارهای اینترنتی متعددی در ایران آغاز به کار کردند.

«وب فارسی» به عنوان مجموعه‌ای تخصصی و فعال در حوزه‌های فضـای مجـازی و فنــاوری اطلاعــات به منظور تقويت و ارتقاء قابليت و توان نخبــگان، مديـــران و فعالان اکوسیستم فناورانه کشور و نیز در راستاى کمک به توسعه کسب و کارها و روابـط فعـالان فضـای مجازی و فناوری اطلاعات ایران تاسیس شده است.

ما در راستاى اشاعه فرهنگ، توسعه کسب و کار و ارتقاى سطح دانش در حوزه فضای مجازی و فاوا، بين مدیران تصمیم‌گیر و نهادهای حاکمیتی، محققان و متخصصانى که به گونه‌اى با دانش روز دنیا و توسعه نظام‌هاى مربوطه سر و کار دارند ارتباط برقرار می‌نماییم تا باعث اعتلای بیش از پیش کشور عزیزمان ایران شویم.

اجلاس وب فارسی رویدادی است که هر ساله با حضور مدیران کشوری و لشکری، فعالان صنعت فناوری اطلاعات و فضای مجازی، پیشتازان تجارت الکترونیک و فناوری‌های نوین و اصحاب رسانه برگزار می‌گردد.

این رویداد علاوه بر اینکه پنجره‌ای به چشم انداز و فناوری‌های نوظهور و دانش روز می‌باشد، پلی مستحکم میان بخش خصوصی و نهادهای حاکمیتی محسوب می‌گردد تا با برطرف سازی موانع و مشکلات جوانان را یاری نموده و همچنین راهنمایی برای تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان باشد.

سایت وب فارسی
جایزه ملی وب فارسی

در این دوران به کمک فضــای مجـازی، مرزهای جغرافیایی در نوردیده شده و وارد تجارت جهانی و تعاملات بین المللی شده‌ایم.

مدیران و تصمیم‌گیران مجموعه‌ها و کسب و کارهای ایرانی نباید از قابلیت‌های این عناصر و دنیای دیجیتال برای پیشرفت و توسعه کمی و کیفی بنگاه‌های تحت مسئولیت خود غافل شوند.

در سال‌های اخیر کشورهای دنیا با تکیه بر مدل‌های علمی، جوایزی را در سطح ملی و منطقه‌ای ایجاد کرده‌اند که محرک سازمان‌ها و کسب و کارها در تعالی، رشد و ثروت آفرینی است.

برگزاری این جوایز و استفاده از مدل‌های علمـی روز دنیا، خطوط راهنمــایی بـرای کسب و کارها ایجـاد می‌کنند تا پیـشرفـت‌ها و عملکرد خود را اندازه‌گیری نمایند.

یکی از بخش‌های اصلی اجلاس وب فارسی اهدای تندیس وب فارسی و مدال خلاقیـت و نــوآوری می‌باشد که پس از ارزیابی شرکت‌کنندگان در فراینــد جایــزه وب فارسی به تشخیص هیات ارزیابان به منتخبین حائز رتبه اهدا میگردد.

شرکت در فرایندهای ارزیابی علاوه بر پویایی سازمان باعث شناخت نقاط ضعف و قوت و بهبود عملکرد مجموعه میگردد.

جایــزه وب فارسی با بهره‌گیـری از مدل ارزیابـی بومی و بین المللـی به بـررسی و تحلیـل مجموعه‌ها از منظر فناوری اطلاعات و فضای مجازی و دنیای دیجیتال می‌پردازد. هدف از برگزاری این فرایند علاوه بر تجلیل و تقدیـر از سرآمدان فضای مجازی و فناوری اطلاعات، معطوف نمودن توجــه مدیران کسب و کارها به بهره‌گیری از فضای مجازی و فنـــاوری‌های نـویـــن می‌باشد.

وب فارسی و دنیای دیجیتال را می‌توان نقطه بلوغ و مسیری جدید برای سازمان‌ها و مجـموعه‌ها دانست.

اهداف
  • شناسایی، ارزیابی و تقدیر از سرآمدان فناوری اطلاعات و فضای مجازی
  • ایجاد فضای رقابتی و تشویق به خود ارزیابی
  • شناسایی نقاط ضعف و قوت سازمان
  • بهبود عملکرد و ارتقای سازمان
  • توجه مدیران به فناوری‌های نوین و فضای سایبری
  • معرفی سازمان‌های برتر و پیشرو در جوامع ملی و بین المللی
  • دریافت مشاوره و بازخورد‌های تخصصی
  • ارزیابی وضعیت سازمان در حوزه‌های دیجتال، فاوا و سایبر
دامنه شمول جایزه ملی وب فارسی

مجموعه‌ها بر اساس دسته‌بندی دیجیتالی و فناوری به دو گروه تقسیم بندی می‌شوند. گــروه اول مجموعه‌هایی می‌باشند که بصــورت بنیــادین دیجیتــالی بوده و نبض و حیــات آنـان به فناوری‌های نوین متصل می‌باشد. مجموعه‌هایی مانند کسب و کارهای اینترنتی و مشاغل وب محور که در بستر دیجیتال و تکنولوژی به فعالیت و توسعه می‌پردازند.

امــا دستـــه دوم مجـمـوعــه‌هایی همــاننـد شرکــت‌ها، مجموعــه‌های نفـت و گــاز، کارخـــانجــات، بانـک‌ها، بیمــه‌ها، هتــل ها، موسســات آموزشی و اشخاص حقیقی و حقوقی و صنوفی بوده که با بهره‌گیــری از فضای مجازی و فــناوری اطلاعات به دنبال کســب بازار، موفقیت کسب و کــار و رضــایــت مشتــریــان خود می‌بــاشنـد. به راستــی که این چنیـن مجموعـه‌هــایی از اهــرم و شتابدهنده خوبی برای پیشروی از رقبای خود استفاده می‌نمایند.

بدون شــک هر دو گــروه از ایــن مجموعه‌هــا مخاطبیــن جــایزه وب فارسی بوده و می‌تواننــد در فرایند ارزیابی ورود کنند. مجموعــه‌هـــای متقــاضی حضـــور در جـایزه وب فارســی می‌بایســت براساس جــدول زمــان‌بندی اعــلام شده،اقــدام به ثبــت نــام در فراینــد ارزیــابی نمـــایند. سازمــان‌ها و شرکــت‌ها می‌تـوانند براســاس خود ارزیــابی و تشخیـص مدیران و کارشنــاســان در هر یک از سطــوح جایــــزه شرکت نمایند.

لازم به ذکــر است کلیــه شرکت کنندگان در فراینــد ارزیــابی لــوح جایـزه وب فارسی را دریافت می‌نمایند، امـا تنـدیس و مدال جــایزه در هر سطح ویژه ۳ ســازمان و مجموعه برتری می‌باشد که بــراســــاس مــدل ارزیـــابی تــدوین شده حـائـــز دریافت بــالاتــریــن امتیــاز از کمیتــه ارزیــابــان جایزه گشته‌اند.

سطوح جایزه
توسعه زبان فارسی
تعامل وپویایی
امنیت و پایداری
سرآمدی

زبان فارسی محبوب‌ترین زبان جهان در غرب آسیا و خاورمیانه محسوب می‌گردد. بدون شک این مهم بدون همکاری و مشارکت توسعه‌دهندگان و فعالان فضای مجازی بدست نمی‌آمد، جایزه وب فارسی در این محور با استفاده از پارامترهای تعیین شده به میزان بهره‌گیری و انتشار مطالب در وبسایت، پرتال ها و شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد.

مدال نوآوری و خلاقیت وب فارسی

این بخش از جایـزه وب فارسی ویژه طراحان، برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان وب می‌باشد.

شرکت‌های طراحی و توسعه وب و حتی فریلنسرها (آزادکاران) با ارسال مجموعه‌ای از آثار خود به دبیـرخانه جایزه و شرکت در فرایند ارزیابـی می‌توانند در این بخش حضور پیداکرده و کمیتـه ارزیابی با بررسی آثار و امتیازدهی به نمونه کارهای خلاقانه و نــوآورانه، ۳ مجمـوعه برتر را برای دریافت مدال خلاقیت و نوآوری وب فارسی انتخاب می‌نماید.

تمام حقوق این سایت متعلق به اجلاس توسعه وب فارسی می باشد